Par muižu

Arendoles muiža, ieskauta simtgadīgā parkā, atrodas gleznainā vietā Dubnas upes ielokā. Muiža ir viena no arhitektoniski interesantākajām muižām Latgalē, kas jauno laiku nepārbūvēta saglabājusies līdz mūsdienām un ar greznību un savdabību izceļas Latgales muižu arhitektūrā.

Arendoles muižas apbūves komplekss, kura centrā atrodas kungu nams. Ēkas divi, gari izstiepti korpusi savā starpā veido taisnu leņķi. Garās fasādes veiksmīgi uzirdina mezonīni, lieveņi, astoņstūra tornis ar piramidālu smaili, āra kāpnes ar graciozi izveidotām margām, kuru gala postamentus rotā vāzes. Viens no ēkas zelmiņiem izveidots „vasarnīcas stilā”. To veido dekoratīvi risinātas koka konstrukcijas.

Kungu māju grūti pieskaitīt kādam vienam stilam. Ēka būvēta kā medību pils un paredzēta atpūtai, tā vairākas reizes mainījusi saimniekus un attiecīgi pēc viņu gaumes paplašināta ar piebūvēm. Tagadējo veidolu kungu māja ieguvusi 20. gs. sākumā, eklektisma stila pēdējā posmā, kad tās īpašnieks bijis grāfs Plāters-Zībergs.

Līdz 1977. gadam Arendoles kungu mājā bijusi Āmuļu pamatskola, un tad iestājās klusums. No pamestības un lēnas bojāejas to izglābuši Arvīds un Faimja Turlaji, kuri 2001. gadā iegādājās šo īpašumu un uzsāka tā atjaunošanu.

Ar entuziasmu un pārliecību par saviem spēkiem, izpratni kultūras mantojuma saglabāšanā, apzinoties reālās finansiālās iespējas, neatlaidīgi un pacietīgi ne uzreiz, bet  kvalitatīvi tiek atjaunots muižas komplekss – atsegts sākotnējais interjers, atjaunots vēsturiskais plānojums, atjaunota krāsns apkure, uzmūrējot divas podiņu krāsnis, izmantojot 19. gs. podiņus. Iekārtots salons, grāfa kabinets un ierīkota ekspozīcija par pils vēsturi un Latvijas brīvības cīņām. Noris Dienvidu terases izbūve: ir sagatavots materiāls jumta konstrukcijām un klājumam, uzbūvētas nesošās konstrukcijas. Tikko pabeigti darbi pie cokola šuvju restaurācijas, atjaunota veranda un torņa pulkstenis.

Arendoles muiža un tās jaunie īpašnieki ar savu dziļo pietāti pret kultūras mantojumu atklāj savdabīgu izaicinājumu – cilvēka misijas apziņa spējīga pārvarēt gan ekonomiskus, gan birokrātiskus šķēršļus, spējot saglabāt kultūras mantojumu bez tā prioritāras komercializācijas.

Ceļotāju grupas vasarā, kurām interesē senatnīgums, restaurācijas metodes un skaista daba, ir aicinātas apmeklēt Arendoles muižu pēc iepriekšējā pieteikuma.

fb                          instagram